top of page
Поиск
Фото автораelenaburan

Svako leto u Crnoj Gori postaje posebno vreme za mene

Обновлено: 26 сент.



Svako leto u Crnoj Gori postaje posebno vreme za mene. Već nekoliko godina živim ovde, u maloj kući s pogledom na Jadran, ali pravo leto za mene počinje kada moja deca dođu u posetu. To je jedino vreme kada možemo biti svi zajedno: moja odrasla ćerka Ana, uspešan ekonomista koja živi na Kipru, i sin Aleksej, koji studira na univerzitetu u Evropi, gde se bavi programiranjem.


Dolaze gotovo istovremeno, iako iz različitih delova sveta. Ana je stigla ujutro, umorna, ali sa osmehom na licu, kao i uvek, u strogoj poslovnoj odeći koja se ne slaže s vrelim vazduhom primorskog gradića, ali njoj sve lepo stoji. Aleksej je stigao nekoliko sati kasnije iz Evrope, sa gomilom rančeva, laptopom u ruci i uvek sa dozom nemarnosti. Ali iza te nemarnosti krije se njegova genijalnost u tehnologiji, koju sam oduvek obožavala.


Sreli smo se na rivi, gde sam ih čekala uživajući u svežini mora i vedrom nebu. Sunce je nežno grejalo zemlju, a lagani povetarac donosio mirise soli i pečene ribe. Čim sam ih ugledala, srce mi se ispunilo toplinom. Ana, suzdržana kao uvek, prva je prišla, blago se nasmešila i zagrlila me, a zatim je Aleksej prišao sa leđa, obuhvativši nas obe svojim snažnim mladim rukama.


— Pa mama, kako je Crna Gora? — prvi je prekinuo tišinu Aleksej, sedajući na najbližu klupu i bacajući ranac na zemlju.

— Sve je savršeno, ali sada je još bolje što ste vi ovde, — odgovorila sam s osmehom. — Kako ti ide na fakultetu?


Aleksej je počeo da priča o svojim poslednjim projektima, već se zanoseći terminima i tehnologijama, od kojih mi je polovina bila potpuno nepoznata. Ali uvek sam ga slušala s uživanjem, gledajući kako gori za ono što radi.


— A ti, Ana? Kako je na Kipru? — upitala sam, obraćajući pažnju na ćerku.

Ana, prekrstivši ruke u krilu, počela je da priča o svojim uspesima na novom poslu, o teškim pregovorima koje uspešno vodi, o rastu ekonomskih pokazatelja u kojima je učestvovala. Njena smirenost i samopouzdanje uvek su u meni budili ponos.


— Ali, ovde ne treba da pričamo o poslu, mama, — u jednom trenutku je prekinuo Aleksej. — Hajde na plažu!


Polako smo se prošetali do plaže, gde je sitan zlatni pesak bio topao pod nogama. Voda je mamila svojom prozirnošću, a sunce, koje je visilo na zenitu, činilo se kao da nas grli troje. Plivali smo, smejali se, pričali jedni drugima stare priče, kao u detinjstvu, kada su leta bila beskonačna i bezbrižna.


Kasnije smo otišli u mali kafić na samoj obali. Vlasnica, starija žena sa širokim osmehom, prepoznala me je i ponudila nam svež crnogorski pršut i šoljicu jake kafe. Seli smo za drveni sto pod senkom velike masline.


— Znaš, mama, uvek sam sanjala da se vratim ovde, u Crnu Goru, čim sezona posla završi, — priznala je Ana, odgrizajući komadić pite sa smokvama. — Ovde je tako mirno, ali Kipar je već postao moj dom.


— A ja, možda ću jednom ovde izgraditi kuću, — našalio se Aleksej. — Posao mi omogućava da radim na daljinu, pa zašto da ne?


Sedeli smo, gledali u more koje je tiho zapljuskivalo obalu, i osećala sam da je ovo naše pravo vreme. Nije važno gde žive i čime se bave, najvažniji su ovi trenuci kada smo zajedno, u Crnoj Gori, pod nežnim južnim suncem.

— Мама, как у тебя с сербским языком? — спросила Анна, потягивая кофе. Мы сидели в кафе на берегу, слушая шум волн.

— Ох, не спрашивай, — улыбнулась я. — Всё идёт хорошо, но вот с падежами беда. До конца никак не могу уловить их логику.

— В каком смысле? — заинтересованно спросил Алексей, пододвинувшись ближе. — Какие именно падежи тебя мучают?

— Все, — усмехнулась я, разводя руками. — Я, конечно, уже запомнила, что есть падежи как "именительный", "родительный", "дательный"... Но вот окончания! Почему, например, слово "кућа" становится "куће" в родительном, а "кући" в дательном? И почему не наоборот? Логика мне ускользает.

Анна усмехнулась, отложив чашку на столик.

— Да, мама, с окончаниями сложно. Но это ведь вопрос практики, не только правил. Ты же знаешь, как в русском: склонения и окончания часто тоже не всегда логичны для иностранцев.

— Да, но в русском я хотя бы интуитивно чувствую, когда что использовать. А здесь, в сербском, стоит только чуть-чуть потерять концентрацию — и всё, не могу понять, как слово должно измениться. Например, я говорю "идем у продавницу", а потом мне говорят, что правильно "идем у продавницу" с другим окончанием. Или "говорим с Анной", а не "с Анну". И вот я путаюсь.

— Это же потому что разные падежи — местный, винительный, творительный, — объяснил Алексей. — Ты как раз упомянула примеры с этими падежами. Надо не только запомнить окончания, но и в каких случаях их использовать.

— Вот именно! — вздохнула я. — Когда мне кажется, что я поняла правила, тут же сталкиваюсь с каким-то исключением или ещё одним правилом. Как будто они всегда существуют друг для друга, но понять их полностью всё равно сложно.

— Мама, не переживай, — мягко улыбнулась Анна. — Ты уже много сделала. Главное — практика. Мы можем с тобой тренироваться каждый день. Я уверена, что через месяц ты сама уже будешь поправлять нас.

— Было бы здорово, — засмеялась я. — Но вот я начинаю понимать, почему дети так легко учат язык — они просто не задаются вопросами о логике.

Comments


bottom of page